PDA

Zobacz pełną wersję : NG I - Sterowanie


pregusia
29-10-14, 00:58
Witajcie strudzeni wędrowcy świata Altaronu. Z dnia na dzień postępują prace nad nową grą, której ukończenie zbliża się dużymi krokami. Wiele z rozwiązań, które będą w niej zastosowane było sugerowanych przez Graczy.

W dniu dzisiejszym chcielibyśmy zapytać o Wasze preferencje odnośnie systemu sterowania postacią, czy wolicie, aby poruszanie się odbywało się za pomocą myszki (typowy point-n-click) czy może przy użyciu klawiszy ruchu, które będziecie mogli dowolnie ustawić (strzałki, WSAD, jakikolwiek inny układ klawiszy, który Gracz będzie mógł sam dostosować do swoich preferencji)?

W przyszłości pojawią się zapewne kolejne ankiety, w których będziemy dopytywać o Wasze zdanie, by nadać zmianom finalny kształt. Tak więc śledźcie czujnie forum, by aktywnie móc wpłynąć na finalny kształt Altaronu - wygoda Graczy jest dla Nas bardzo istotna.

Edit 1 - celowo są tylko 2 wykluczające się wzajemnie opcje, gdyby była trzecia (myszka+klawiatura) to każdy by ją wybierał ;>

Mcree
29-10-14, 01:14
Osobiście gram touchpadem :oczko:
Jednak jak dla mnie na chwilę obecną trudno określić co poleciłbym wybrać, ze względu na zbyt ubogie informacje o przyszłości mechaniki gry (kwestia szybkiego zakładania amuletów, tworzenie mikstur przez alchemików, łączenie run, hotkeye na czary?).

Gdy będzie więcej info z pewnością zagłosuję. Póki co musi być jedno i drugie.

@Edit 1
No to jak albo albo to dla rycerza myszka wystarczy. No i nie wyobrażam sobie braku mapclicka.

Mervakis
29-10-14, 01:24
Ale tu chodzi o samo chodzenie. Czy chcesz chodzić klawiaturą czy myszką klikać na ekran, o map-clickach zapomnij.

Tron
29-10-14, 01:48
http://img.pandawhale.com/31849-why-dont-we-have-both-gif-meme-IfmC.gif

Mcree dobrze to ujął. Nie da się tego ocenić bez wiedzy jak będzie wyglądała mechanika gry, a głosowanie na jakąkolwiek z opcji jest strzelaniem na oślep co nadaje tej ankiecie mało wiarygodności.

Uiop
29-10-14, 07:42
Lepsza klawiatura, dynamiczniej, dłużej zajmie zrobienie makra chodzącego za nas.

krzych04650
29-10-14, 09:34
Każdy sobie gra jak mu wygodnie. Tak jak teraz jest dobrze. Kto chce steruje myszką, kto chce steruje klawiaturą.

Ja sobie na przykład nie wyobrażam grania samą myszką. Po to jest myszka i klawiatura żeby ze sobą współpracowały. Ograniczanie się do używania tylko jednego z nich dla nie ma najmniejszego sensu. To tak jakby ktoś wymyślił sterowanie samochodem samymi pedałami zamiast kierownicą i pedałami. Po to mamy ręce żeby ich używać. Tak samo z tym sterowaniem w grze, mamy dwie ręce a nie jedną.

Powinien być system taki jak w większości gier, czyli wybór czy sama klawiatura, czy sama myszka, czy może myszka+klawiatura. Do tego możliwość dostosowania sobie klawiszy do własnych preferencji z możliwością przypisania dwóch klawiszy to jednej funkcji.

Obles
29-10-14, 10:00
Czym większa dowolność w wyborze tym lepiej.

Walles
29-10-14, 10:43
klawiatura

Arkon
29-10-14, 12:25
hueheuehue ja chodzę np. jeden sqm klawiaturą a drugi myszką, trudno wybrać, obie opcje kocham :c. Więc czemu by nie zrobić myszki + klawiatury? jaki jest powód?

obrazek odnośny chodzenia klaw a potem myszką.

http://i.imgur.com/EbPn8zC.png

sprawdza się gdy musisz najpierw przycisnąć fn+ jakiś numer jak to masz na laptopach.


edit#1. strzałka w górę/dół + strzałka lewo/prawo = ukos?

bilsom
29-10-14, 12:41
mi tam bardziej odpowiada chodzenie po sqm klawiaturką, myszkę to tylko do zjebanych map clicków używam, żeby szybko się prześlizgnąć wśród gąszczu graczy :). Map click nadmiernie używany jest przez graczy wysokopoziomowych na pvp i którzy myśla, że są pro bo przebiegli z dp do światyni i nikt nie mógł ich połapać, usunąć to gówno :)

neccoz
29-10-14, 13:21
Klawiatura <3
Zwłaszcza jakby była opcja chodzenia WSAD'em.

pregusia
29-10-14, 13:53
mi tam bardziej odpowiada chodzenie po sqm klawiaturką,

Tak, ale nigdzie w zalozeniach ankiety nie ma informacji o tym, ze bedzie istnialo dalej takie cos jak podzial na kafelki i sqm ;>

bilsom
29-10-14, 14:22
@up

w takim razie ta ankieta jest totalną bzdurą, skoro my nawet nie wiemy jak to ma wyglądać, wszyscy sugerują się tym co jest obecnie na pseudo beta altaronie :) już mój głos możesz usunąć bo nie mam zielonego pojęcia jak będzie lepiej :)

Witajcie strudzeni wędrowcy świata Altaronu. Z dnia na dzień postępują prace nad nową grą, której ukończenie zbliża się dużymi krokami.

haha "Nowa Gra" z 300 lvl w tle xD

lepsze określenie będzie update ale przynajmniej ja tak sadze

Tron
29-10-14, 14:26
haha "Nowa Gra" z 300 lvl w tle xD
lepsze określenie będzie update ale przynajmniej ja tak sadze

+


w takim razie ta ankieta jest totalną bzdurą, skoro my nawet nie wiemy jak to ma wyglądać, wszyscy sugerują się tym co jest obecnie na pseudo beta altaronie

Ładny paradoks.

Mervakis
29-10-14, 14:36
@bilsom, przecież lvl to tylko cyfra, która nawet nie jest wyświetlana, dawno już zostało napisane, że ta cyfra żadnego relatywnego znaczenia mieć nie będzie. Nie będzie od niej zależeć nawet to co zależy obecnie, więc takie "uuuu 300 lvle biegają" nie zrobi na nowych graczach większego wrażenia.

To jak wolicie chodzić nie jest bzdurą, po co Ci opis czy są kratki czy 360 stopni i kroki czy 8 kierunków? Niezależnie od tego jak wygląda system to mysz i klawiatura spisze się w nich tak samo.

Od dawna było pisane żeby nie sugerować się w ogóle tibią i tym co jest obecnie, że tak robicie to Wasz wybór. ;p

bilsom
29-10-14, 14:54
Mervakis idzie w uparte nawet jak się podważy cokolwiek. Nowa Gra to Nowa Gra start od zera, ja tylko napisałem że lepiej będzie, jak będą pisać update a nie nowa gra z przenoszeniem postaci, bo to jakiś żart. Co do ankiety to nie zmieniam zdania i razem ze mną pewnie połowa graczy, ankieta nie ma żadnego sensu jak nic nie wiemy.

a skoro ten lvl to tylko cyfra to po co go przenosić ?? hmm ciekawi mnie to bardzo :)

leon
29-10-14, 15:14
Nowa Gra yyy chyba coś mnie ominęło

kaos
29-10-14, 15:16
Od dawna było pisane żeby nie sugerować się w ogóle tibią i tym co jest obecnie, że tak robicie to Wasz wybór. ;p

To prawda, jednak co do tego systemu poruszania się łatwiej byłoby się odnieść w jakikolwiek sposób, wiedząc cokolwiek nt. mechaniki nowej gry. Teraz to trochę wróżenie z fusów. :uśmiech:

Tyrond
29-10-14, 15:51
Jak już parę osób zwróciło uwagę, bezsensowna ankieta. Nic, dosłownie nic nie wiemy o "nowym Altaronie"(no dobra wiadomo, że kiedyś będzie). Padają hasła o sporym odejściu od Tibii, więc zakładam, że nie będzie 8 kierunków tylko 4. W takiej sytuacji oczywiste jest głosowanie za sterowaniem tylko klawiaturą. A tu przyjdzie co do czego i psikus. Nie 4 kierunki, nie 8 kierunków tylko 16 KIERUNKÓW, fajnie będzie się sterowało tylko klawiaturą;) Póki co z ankiety można wyczytać tylko jedno, to że uważacie graczy za idiotów. Nie dajecie żadnych informacji i rzucacie bezsensowną ankietę byśmy myśleli, że mamy jakiś wpływ na zmiany. Zamiast głosować w tej ankiecie możemy założyć opaskę na oczy i spróbować sprintem przebiec przez las. Szanse powodzenia są takie same. Teraz najlepszy głos to brak głosu i póki co tak zostaje.

Zrestartujcie tą ankietę i dodajcie w niej 3 opcje: "Z braku informacji nie wiem jak głosować". Powinno zgarnąć to 90+%. Albo wrzućcie informacje o tym jak ma Altoron wyglądać. Nie rozumiem dlaczego tego jeszcze nie zrobiliście. Tak daleko w dupie są prace?(Po 5 latach oczekiwań, większość już nie ma jakichkolwiek oczekiwań, więc nie ma się czego bać.) Boicie się wszechobecnego flejmu?(Tyle razy pokazywaliście, że macie nas w dupie, nie uginaliście się pod wszelakimi groźbami, czy też po fochach jak nakładaliście bezpodstawne bany. Teraz zrobicie to samo;))

@Merv
Proszę Cie Merv, szanuje Cię, ale to co napisałeś o lvl to stek bzdur. Trudno jest mi uwierzyć, że ktoś kogo uważam za osobę inteligentną i rozsądną ma takie zdanie. Level póki istnieje będzie miał znaczenie. Nawet jeśli nie będzie miał wpływu na siłę postacie to dzięki niemu będzie się szybciej poruszało, miało więcej hp/many czy też miało już tysiące PNów dzięki czemu będzie można postać wyskilować. Ta przewaga wystarczy aby zdławić już na starcie wszelkie przejawy buntu na serwerze. Jeśli lvl ma nie mieć znaczenia to musi zniknąć, albo wprowadzony musi zostać max lvl(na chwilę obecną 200lvl byłby optymalny). Przy tej drugiej opcji reset i tak byłby wskazany.

tomakeo
29-10-14, 15:56
Klawiatura. Fajnie byłoby gdyby moby się atakowało za pomocą LPM. Nad mobem pojawiałby się miecz i wystarczyłoby po prostu kliknąć. Btw. Jaka nowa gra?

Mervakis
29-10-14, 16:22
Tu chodzi o samą zasadę poruszania się. Gra pozostanie 2D, widok z góry, czy wygodniej się Wam poruszać w takich produkcjach myszką czy klawiaturą. Pomyślcie o grach typu... hm, baldur's gate, lol, path of exile, fallout tactics czy nawet heroes. Wariant 360 stopni można odrzucić ze względu na to jak wyglądają obecne grafiki. Nie rozumiem co ma poruszanie się do zmiany stone skinów, itp. Ja zazwyczaj i tak łażę myszką, więc na nią oddałem głos.

@Tyrond, jeżeli chodzi o aspekt poziomu to będzie wszystko opisane w stosownym czasie, nowy silnik nie powstaje 5 lat. ;p

mikeleplacido
29-10-14, 16:27
Co prawda nie wiemy jak będzie wyglądała nowa gra i jakie możliwości poruszania się będą możliwe gdy już się pojawi, aczkolwiek myślę, że wybierając między sterowaniem klawiaturą a myszką większość graczy wybrałoby sterowanie klawiaturą. Oczywiście, że wielu osobom będzie brakowało "mapclicku", ale sterownie jedynie klawiaturą wydaje mi się sensowniejszym rozwiązaniem od sterowania jedynie za pomocą myszki. Może nowa gra da nam nowe możliwości? Może będzie można poruszać się po ukosie za pomocą 2 klawiszy na raz, może nawet przy użyciu jednego? Dokładnie nie wie tego zapewne nikt spoza grona administracji. Tego dowiemy się najprawdopodobniej już niebawem, ale zanim tak się stanie mogę jedynie nadal pozostać przy swym początkowym stanowisku (oczywiście szanuję zdanie innych, jest to jedynie moja skromna opinia).

Tron
29-10-14, 17:51
Gra pozostanie 2D, widok z góry

Czyli potwierdzasz, że nowa gra będzie grą z mechaniką rzutu ukośnego (http://en.wikipedia.org/wiki/Oblique_projection) (chyba tak to się tłumaczy), a nie błędnie nazywana izometryczną (czyli dokładnie tak jak jest to w Tibi (http://www.tibia.com/news/?subtopic=latestnews&id=2590))?

Więc jakie to 2D będzie? Izometryczne, dimetryczne prawieprostokątne, dimetryczne ukośne czy też tibijskie? :uśmiech8:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/41/Graphical_projection_comparison.png/640px-Graphical_projection_comparison.png

Może trochę konstruktywnej krytyki. Sami widzicie, ta ankieta nie ma kompletnie sensu bo na jej odpowiedzi wpływa tak wiele czynników, a tak niewiele wiedzą sami gracze. Dopiero z posta pod ankietą dowiedzieli się, że nie będzie tzw. map-clicków, a ten czynnik mógł przeważyć wybór jakiegoś z tych dwóch typów sterowania. Głupie ukosy, które Arkon wskazał wykluczają sterowanie samą klawiaturą, bo dwóch strzałek raczej nikt nie będzie wciskał, a tak swoją drogą to może przejść na ukosów nie będzie! I co wtedy? Gracze tego nie wiedzą. Po chłopsku można powiedzieć: pytanie z dupy, bo chcecie odpowiedzi na coś na co gracze nie mogą znać odpowiedzi.

Rozumiem jej cel, jest na prawdę słuszny i na prawdę plusik za sięganie o opinie graczy i za kontynuowanie serii ankiet, poklepcie się po plecach, ale dajcie więcej informacji. Bo takie "Pomyślcie o grach typu... hm, baldur's gate, lol, path of exile, fallout tactics czy nawet heroes" (proszę cię Merv, dowaliłeś do pieca, każdą tą grę łączy jako-tako podobna grafika, ale sterowanie w nich jest kompletnie inne, a ono zależy od złożoności mechaniki gry, a wrzucenie tam LoLa to już w ogóle rakieta, poza tym Dota lepsza! :uśmiech7:) niewiele daje.

Jakiś materiał z nowej gry by się przydał, pamiętam że był taki z efektami pogodowymi na Facebooku czy tam gdzieś (chyba...), może to przybliży graczom jak gra będzie wyglądać. Wtedy będą mogli dopiero ocenić jak będą chcieli nią kierować. Nie mówiąc o tym, że udostępnianie tylko jednego modelu sterowania jest na prawdę złym pomysłem i z pewnością wprowadzicie jakieś alternatywne, żeby zadowolić każdego, czyli zostanie po staremu, będzie sobie można łazić klawiaturą jak i myszką. Bo jak nie to biada wam.

Za wcześnie na takie ankiety, zdecydowanie. Było przynajmniej dodać tą trzecią opcję stawiającą za wykorzystaniem obu typów sterowania, wtedy to wilk syty, owca cała. A nie daliście takiego wyboru bo każdy by ją wybierał - to chyba mówi samo za siebie czego gracze chcą!

Mervakis
29-10-14, 17:56
Wiesz jak to będzie wyglądało! Przecież nie przerysują nagle wszystkich grafik, więc po co tyle modeli. ;_;

A chodzić Q, E, Z, X na skosy to nie łaska? :D

Uiop
29-10-14, 17:59
Wiesz jak to będzie wyglądało! Przecież nie przerysują nagle wszystkich grafik, więc po co tyle modeli. ;_;

A chodzić Q, E, Z, X na skosy to nie łaska? :D

Albo numeryczną. Jak ktoś w laptopie nie ma to niech sobie chodzi qezx. Poza tym x niebardzo, lepiej c.

Tron
29-10-14, 17:59
Wiedzieć wiem, ale liczycie się tutaj z opinią graczy, nie moją, a oni nie wiedzą!

Może od razu dajcie chodzenie na skosy klawiszami ESC, lewym CTRL, prawym Enterem i prawym minusem? Będzie tak samo wygodnie i praktycznie :D

@góra: nie mam klawiatury numerycznej, dyskryminujesz mnie?

Mervakis
29-10-14, 18:07
W 1 poście masz, że klawiatura da możliwość dowolnego bindowania. To byś mógł nawet chodzić T,Y,U,G,H,J,B,M. :o

Tyrond
29-10-14, 19:50
Tu chodzi o samą zasadę poruszania się. Gra pozostanie 2D, widok z góry, czy wygodniej się Wam poruszać w takich produkcjach myszką czy klawiaturą. Pomyślcie o grach typu... hm, baldur's gate, lol, path of exile, fallout tactics czy nawet heroes. Wariant 360 stopni można odrzucić ze względu na to jak wyglądają obecne grafiki. Nie rozumiem co ma poruszanie się do zmiany stone skinów, itp. Ja zazwyczaj i tak łażę myszką, więc na nią oddałem głos.

@Tyrond, jeżeli chodzi o aspekt poziomu to będzie wszystko opisane w stosownym czasie, nowy silnik nie powstaje 5 lat. ;p

Uproszczanie całego problemu do samego poruszania jest dużym błędem. Trzeba wziąć pod uwagę to jak będzie się markować cele oraz rzucać różnego typu runy/przedmioty. Jeśli tak jak teraz, lub przynajmniej podobnie to jedną rękę musimy poświecić na obsługę myszki. W takiej sytuacji na klawie mamy tylko jedną rękę. Biorąc tendencje by wymuszać na graczach używanie większej ilości czarów(większa ilość hotkeyi) trudno sobie wyobrazić efektywne poruszanie się w 8 kierunkach za pomocą samej klawiatury. Jak widzisz sprowadzanie tego wszystko do "tu chodzi o samą zasadę poruszania się, więc nie musicie nic więcej wiedzieć" jest błędem.

neccoz
29-10-14, 20:07
Spójrzcie co robią teraz w Tibii.
Ja na waszym miejscu też bym się wziął za profesje :D

Uhh
29-10-14, 20:55
Tylką klawiatórom
Według mnie, dobrze by się chodziło strzałkami natomiast czary miałoby się pod ręką lewą.
http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_yRyIe5qwko28Xpsj6plxplZHAeoPHFh0.gif

Walles
30-10-14, 02:24
o właśnie Uhh dobrze napisał fajnie by było mieć umiejętności też pod klawiszami 1-9 nie tylko pod F1-.. a żeby to wypaliło to dodatkowo dodać możliwość zaznaczania celu Tabem, który zaznaczałby najbliższy cel.

Walles
30-10-14, 17:32
żeby odpalić czat klikasz Enter i enterem zatwierdzasz wiadomość

póki nie klikniesz enter możesz bawić się klawiaturą jak tylko sobie tego zapragniesz ;)

nifro
30-10-14, 20:05
klawiaturka, zdecydowanie. :uśmiech2:

mikeleplacido
30-10-14, 20:18
żeby odpalić czat klikasz Enter i enterem zatwierdzasz wiadomość

póki nie klikniesz enter możesz bawić się klawiaturą jak tylko sobie tego zapragniesz ;)

Zatwierdzając każdą wiadomość klawiszem enter musiałbyś przed napisaniem kolejnej znów go klikać co na grupowych akcjach jest bardzo mało praktyczne. Ogólnie sterowanie klawiaturą (nie strzałkami) sprowadza się do tego, że nie będzie dało się pisać poza strefami bezpiecznymi, bo kiedy zaczniemy pisać postać będzie musiała się chyba zatrzymać. Czyż nie?

Walles
30-10-14, 21:09
jak to nie praktyczne? a kto Ci każe na grupowych akcjach pisać, od tego masz komunikatory. Obecnie pykam w gierę w której każdą wiadomość zatwierdza się enterem i żeby uruchomić czat też trzeba go kliknąć, podczas wojen a wojny są co 2h i jedna dziennie główna wojna o tereny, bierze w niej udział masa po 500 osób i jakoś nie widziałem lamentu by komuś przeszkadzało odpalanie czatu enterem :D

mikeleplacido
31-10-14, 15:03
jak to nie praktyczne? a kto Ci każe na grupowych akcjach pisać, od tego masz komunikatory. Obecnie pykam w gierę w której każdą wiadomość zatwierdza się enterem i żeby uruchomić czat też trzeba go kliknąć, podczas wojen a wojny są co 2h i jedna dziennie główna wojna o tereny, bierze w niej udział masa po 500 osób i jakoś nie widziałem lamentu by komuś przeszkadzało odpalanie czatu enterem :D

Nie chodzi mi tylko o wojny. Uruchamiając czat enterem na każdym razem nie dałoby się co chwila - jak to często obecnie bywa - na raz poruszać się i "spamować" czarami.

Walles
31-10-14, 15:08
całkowicie inny silnik ma być pamiętaj o tym, być może będzie w tedy funkcjonowało to jak należy, teraz oczywiste że byłby to dramat.

ostatnisamuraj
31-10-14, 20:11
A jeśli będziesz miał umiejętności pod klawiszami 1-9, a będziesz chciał napisać komuś na czacie, że wbiłeś np. 19 lvl, to jak to zrobisz?

używając cyfr znajdujących się pod F1-f12 (zakładając, że umiejętności znajdowałyby się na klawiaturze numerycznej, czyli po prawej części klawki). Zaraz ktoś napisze "ale ja gram na laptopie, a tam jest inny układ". Co z tego? Ja też gram na lapku, ale mam świadomość, że większość osób posiada pecety. Gdyby umiejętności w nowej grze znajdowałyby się na klawce numerycznej (prawa część) to kupiłbym klawkę na USB (koszt min. 16zł z dostawą link (http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-v6-p-1-e-1021&order=d&string=klawiatura+usb)) :)

BTW. na kiedy +/- planowany jest start gry na nowym silniku? Albo chociaż testy beta?

Marancza
03-11-14, 20:13
tylko klawiaturka :)

WarlordPL
19-01-15, 13:49
Dla mnie powinno być jak teraz myszka+klawiatura tak jak pokazał Arkon na obrazku

adrianos20
22-01-15, 12:57
Jedna z najwazniejszych cech gry tego klimatu to Sterowanie Mysz + Klawiatura.

Czorny3303
22-01-15, 20:59
Ja bym wprowadził możliwość gry padem albo kierownicą.

Wizak
23-01-15, 11:44
Jedna z najwazniejszych cech gry tego klimatu to Sterowanie Mysz + Klawiatura.

Potwierdzam

Windykator
24-01-15, 00:51
Ja bym wprowadził możliwość gry padem albo kierownicą.

ah te manewry na autostradzie :D

yen
15-02-15, 15:40
Edit 1 - celowo są tylko 2 wykluczające się wzajemnie opcje, gdyby była trzecia (myszka+klawiatura) to każdy by ją wybierał ;>[/Q

Tylko po co kłamiecie że "wygoda graczy jest dla Was bardzo ważna"

Yooshi
17-02-15, 16:30
Edit 1 - celowo są tylko 2 wykluczające się wzajemnie opcje, gdyby była trzecia (myszka+klawiatura) to każdy by ją wybierał ;>[/Q

Tylko po co kłamiecie że "wygoda graczy jest dla Was bardzo ważna"
Hahahsahsahsahsah nawet Yen na Rage'u teraz gra widzę ^^ poco te udawane zmiany i tak nic nie zrobicie ^^.

BY NIE BYLO OFFTOPA ( bo admin mnie lubi)
Moim skromnym i jakże ważnym dla was zdaniem sterować powinno się klawiaturą. Takie wyjście byłoby najlepsze.