PDA

Zobacz pełną wersję : Legalność


galest
15-01-12, 08:11
Witam,
mam pytanie co do legalności serwera. Jakiekolwiek działanie (gra) na nim o raz korzystanie do łączenia się grą poprzez klienta Altaron jest w pełni legalne i nie podległa żadnym roszczeniom ze strony Firmy zarządzającej oryginalną Tibią?

Slythia
15-01-12, 08:22
Wszystko masz opisane w regulaminie.

galest
15-01-12, 08:24
Owszem czytałem, ale klient Altaron na stronie głównej jest traktowany jako Open Tibia Client?

Slythia
15-01-12, 08:44
To także masz wyjaśnione w regulaminie ;].

galest
15-01-12, 08:48
Skoro Pani zna go za pewne lepiej ode mnie, ponieważ go pisała, to nie mogłaby mi wyjaśnić? ;)

Slythia
15-01-12, 09:07
Nie znam go na pamięć, nie jestem jego autorką. Wiem jedynie, że wszystko jest w nim (https://forum.altaron.pl/showthread.php?t=295) dość jasno wyjaśnione.

galest
15-01-12, 09:27
Cytat:
"1. Do połączenia z serwerem gry Altaron, należy pobrać klienta gry Open Tibia. Użytkownik może również na własną odpowiedzialność zmodyfikować oryginalnego klienta gry Tibia. Klient gry Tibia jest własnością firmy CipSoft GmbH i może być wykorzystywany jedynie na zasadach określonych w licencji. W celach edukacyjnych Administracja udostępnia tak przystosowanego klienta gry na stronie www.altaron.pl."

Czyli mam rozumieć, że własnego klienta nie ma i nie ma sposobu na legalne połączenie się z serwerem?

Slythia
15-01-12, 09:33
'Do połączenia z serwerem gry Altaron, należy pobrać klienta gry Open Tibia'
Klient Open Tibia jest legalny.

galest
15-01-12, 09:54
Jest legalny, tylko taki nie istnieje. Jak by był to pewnie na stronie by był dostępny, a na stronie jest zmodyfikowany klient Tibii, także nie wiedzę sposobu, żeby legalnie się połączyć.

voagar
15-01-12, 10:13
Nikt Ci nie karze :)

galest
15-01-12, 10:20
No oczywiście, ale czy nie można by tego napisać już w 2 poście? Ale to tylko pytanie retoryczne.

jasiek50
15-01-12, 10:48
zakazany owoc smakuje najlepiej xD

Haurix666
18-01-12, 19:50
Brawo Galest, raz piasłem posta na ten temat i się dowiedziałem mniej od ciebie. Poczytam troszkę dokładniej regulamin i licencje Cipów odnośnie Tibii i napiszę szerszego posta z uwzględnieniem przepisów. Z braku argumentów wszystkich odsyła się do regulaminu w którym nic nie ma, albo są odnośniki do nieistniejących sformułowań lub przekazanie odpowiedzialności na kogoś innego. W Polsce niestety nieznajomość prawa nie zwalnia od jego stosowania. Ten projekt bardziej wygląda na komercyjny niż edukacyjny ale to też należy sprawdzić definicje sformułowań (słowniczki w aktach prawnych).

Tron
18-01-12, 20:47
Powołamy specjalną niezależną komisję śledczą w celu wyjaśnienia sprawy. Czekamy na sprawozdanie i szczegółowy raport. Bez obaw.

Mervakis
18-01-12, 20:59
Lepiej nie bo jak jakiś prokurator zobaczy co tu się dzieje to kolejny strzeli sobie w policzek żeby narobić zamieszania.

Wicked
18-01-12, 23:56
W celach edukacyjnych Administracja udostępnia tak przystosowanego klienta gry na stronie www.altaron.pl.

Edukacyjnych? Cóż. Ciekawa teoria. ^^

Slythia
19-01-12, 09:18
Brawo Galest, raz piasłem posta na ten temat i się dowiedziałem mniej od ciebie. Poczytam troszkę dokładniej regulamin i licencje Cipów odnośnie Tibii i napiszę szerszego posta z uwzględnieniem przepisów. Z braku argumentów wszystkich odsyła się do regulaminu w którym nic nie ma, albo są odnośniki do nieistniejących sformułowań lub przekazanie odpowiedzialności na kogoś innego. W Polsce niestety nieznajomość prawa nie zwalnia od jego stosowania. Ten projekt bardziej wygląda na komercyjny niż edukacyjny ale to też należy sprawdzić definicje sformułowań (słowniczki w aktach prawnych).

Możesz mi łaskawie wyjaśnić, o co Ci chodzi? Z tego, co widzę to wyszukujesz każdej, nawet nieistniejącej dziury w naszym rozumowaniu, rozwiązaniu czy pomyśle. Mogę wszystko ładnie, logicznie wyjaśnić - lecz szczerze po co?

Jakie masz konkretne zarzuty co do naszych regulaminów? Który tak zaszedł Ci za skórę, że należy go skrytykować i najlepiej usunąć i napisać od zera?

Co oznacza projekt edukacyjny? Mamy w końcu status szlachecki - tak więc jakąś kwotę na nim zarabiamy.

Nie udawaj prawnika nim nie będąc.

Haurix666
19-01-12, 10:30
I tu drobna pomyłka ;] już ładnych parę lat pracuję przy tworzeniu i opiniowaniu aktów prawnych. ;p

Slythia
19-01-12, 10:45
To przepraszam. Jednak nadal nie wiem o co Ci chodzi.

jasiek50
19-01-12, 10:49
to zajmij się czymś konkretnym, czymś co uwłacza ludziom, a nie czymś czym nikt nikomu nie szkodzi.
Po za tym można się dopatrywać innych wątków: gra ma na celu edukacje, dlatego jest darmowa, a kupno statusu szlacheckiego jest ukłonem dla administracji za ich pracę, oraz finansowym wsparciem dla rozwoju gry, w zamian za to gracze wspomagający rozwój gry otrzymają bonusy w podzięce za pomoc.

Wicked
19-01-12, 11:25
A to nie jest przypadkiem tak, że projekt edukacyjne wdrażane są, głównie, przez szkoły, w celu nabycia przez uczniów konkretnych umiejętności. Projekty są szczegółowo rozpisane, mają określoną datę początkową i, uwaga, końcową, oraz dokładne cele i rezultaty jakie mają być osiągnięte? ;)
Powyższy opis zaczerpnięty od nauczyciela z wieloletnim stażem co wie co nieco o takowych.

Haurix666
19-01-12, 13:04
Są różne projekty edukacyjne, niektóre faktycznie realizują szkoły, niektóre organizacje pożytku publicznego (nie działające dla osiągnięcia zysku), a ostatnio w odniesieniu do środków z unii rónież firmy prywatne z partnerem publicznym (z zastrzeżeniem wysokości środków jakie mogą być przeznaczone na obsługę, generalnie do 20%). Jest jednak generalna zasada - realizacja takich projektów, oprócz danych które podałeś i wymagań kwalifikacyjnych osób bezpośrednio prowadzących projekt, musi mieć umotywowanie w statucie.

Slythia
19-01-12, 13:28
Dlaczego więc twierdzisz, że altaron miał być projektem edukacyjnym?

Wicked
19-01-12, 14:04
1. Do połączenia z serwerem gry Altaron, należy pobrać klienta gry Open Tibia. Użytkownik może również na własną odpowiedzialność zmodyfikować oryginalnego klienta gry Tibia. Klient gry Tibia jest własnością firmy CipSoft GmbH i może być wykorzystywany jedynie na zasadach określonych w licencji. W celach edukacyjnych Administracja udostępnia tak przystosowanego klienta gry na stronie www.altaron.pl.

I jeszcze jedno tylko ode mnie. Czy ewentualne konsekwencje ponosi Altaron i iLop czy spadają one na kazdego gracza, który ściąga takiego klienta? :)
I czym są te "cele edukacyjne"?

Haurix666
20-01-12, 22:00
I nadal nikt nie odpowiedział na pierwsze pytanie tego tematu czy korzystanie z klienta umieszczonego na stronie "altaron.pl" jest legalne czy nie. Odsyłanie do regulaminów nie ma sensu bo one niczego nie wyjaśniają a odpowiedzi administarcji typu:
Wszystko masz opisane w regulaminie.
To także masz wyjaśnione w regulaminie ;].
Nie znam go na pamięć, nie jestem jego autorką. Wiem jedynie, że wszystko jest w nim dość jasno wyjaśnione.
nadal nie dają odpowiedzi.

Regulamin altaron.pl mówi:
2. Użytkownik łącząc się z serwerem gry Altaron jednocześnie akceptuje warunek, iż twórcy serwera nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe w toku użytkowania serwera, jak i również innej aplikacji, której użytkownik użyje do łączenia się z grą Altaron. Użytkownik oświadcza także, że jest prawnie świadomy i odpowiedzialny za używanie jakichkolwiek innych programów, do łączenia się z grą Altaron.

Przykład: W przypadku wykorzystania w tym celu klienta Tibii, stworzonego i prawnie zastrzeżonego przez firmę CipSoft GmbH, nie jesteśmy odpowiedzialni za jakiekolwiek kwestie prawne wynikłe pomiędzy CipSoft GmbH a Tobą.


Nie prościej dać odpowiedź:
- tak jest to wszystko w pełni legalne - lub
- nie nie jest legalne do gry w altaron jedynie do celów edukacyjnych a nie do łączenia się z serwerem w celu grania
(ile można się nauczyć ze skompilowanego klienta)

Może ktoś z administracji dał by w końcu jasną odpowiedź bez odsyłania do niejasnych regulaminów.

Fado
20-01-12, 22:14
Ale macie problemy..
W regulaminie nie pisze nic że MUSICIE grać w Altaron. Więc po co stwarzacie problemy skoro nikt wam nie każe, jak ja nie jestem pewny co do legalności oprogramowania to go nie ściągam i nie używam.
A udawanie z siebie prawników wam nie wychodzi.

Slythia
20-01-12, 22:19
Tak sobie tylko myślę... Ty zadajesz pytania - ja mam odpowiedzieć, ja zadaję pytanie - cisza... To jest niesprawiedliwe!

Fado
20-01-12, 22:24
Tak sobie tylko myślę... Ty zadajesz pytania - ja mam odpowiedzieć, ja zadaję pytanie - cisza... To jest niesprawiedliwe!

Racja, teraz to zauważyłem ..
Ciekawi mnie tylko czy (nie obrażając nikogo) maniak legalności ma legalnego Windowsa xD

Slythia
20-01-12, 22:26
Racja, teraz to zauważyłem ..
Ciekawi mnie tylko czy (nie obrażając nikogo) maniak legalności ma legalnego Windowsa xD

Ja się przyznam... nie mam Windowsa!

Wicked
21-01-12, 00:47
Cóż, chyba zostaje się pogodzić z faktem, że niewygodne pytania są i będą ignorowane.
A co do windowsa - tak, posiadam oryginalną siódemkę. ;)

Haurix666
21-01-12, 07:51
Tak mam oryginalną siódemkę, office i antyvir też legalne :P

Slythia
21-01-12, 07:57
Cóż, chyba zostaje się pogodzić z faktem, że niewygodne pytania są i będą ignorowane.
A co do windowsa - tak, posiadam oryginalną siódemkę. ;)

Dobrze znasz odpowiedź, nie musisz więc udawać fajnego zadając tego typu pytania. Skoro jednak chcesz - licencja wyższa niż box czy konkretnie na tą konfigurację sprzętową?

@Haurix666
Wobec naszego regulaminu - jest legalne. Wobec polskiego prawa - nie mam pojęcia. Nie orientuję się w zawiłościach praw autorskich, wiem jedynie to, co swego czasu było mi potrzebne. Nie odpowiem więc na pytanie, na które odpowiedzi nie znam.

Wicked
21-01-12, 10:11
Dobrze znasz odpowiedź, nie musisz więc udawać fajnego zadając tego typu pytania. Skoro jednak chcesz - licencja wyższa niż box czy konkretnie na tą konfigurację sprzętową?

Cóż. To skoro tak, nie jestem zobligowany do zachowania milczenia żadną umową czy kontraktem, podzielę się moją wiedzą i domysłami z graczami, do czego mam prawo, chyba, że administracja forum postanowi mnie uciszyć.

Otóż, stwierdzenie: "Projekt edukacyjny" istnieje jedynie po to, aby jakoś zatkać ewentualną lukę i naprawdę nie mam pojęcia czy ślepa koza by to łyknęła, a co dopiero ktoś, kto ma minimalne pojęcie o Tibii.
Co dalej, mimo wielu prób, czytania aktów prawnych i statutów Cipsoftu nie dotarłem po czyjej konkretnie stronie leży wina, jeżeli gracze używają klienta zmodyfikowanego, ale liczne zastrzeżenia "Altaron/iLop nie ponosi odpowiedzialności" dają do zrozumienia, że w potrzebie wina zostanie zrzucona na jednostki. A niechęć do udzielania odpowiedzi na jakiekolwiek pytania w tej materii jedynie popiera tezę (nie fakt, tezę, zauważcie różnicę).
Całkowicie inną kwestią od używania cudzego silnika jest kradzież własności intelektualnej, tj: potwory, pomysły, itp. bądź co bądź Altaron nie jest produkcją stand-alone, a chociaż ma przebłyski jakiejś odrębności, jest tworem Tibiopodobnym. W związku z czym nie zdziwię się, jeżeli na to też jest paragraf (nie miałem już siły szukać).

Odnośnie przyszłości projektu i tego w jakim kierunku zmierza... nie powiem nic z czystej uprzejmości i resztek poczucia obowiązku wobec samej marki, bo na pewno nie osób.

P.S
Posiadam i wersję na tę konfigurację sprzętową i dwie na dowolne, kartonowe.

Slythia
21-01-12, 10:19
Nie udawaj mądrzejszego niż jesteś. Jaki znowu silnik? Czy ty serio myślisz, że włamaliśmy się na serwery CipSoftu i wykradliśmy ich silnik? Przecież on nigdzie nie jest udostępniany - skąd niby mamy go mieć? Z księżyca?

Jeśli zaś chodzi o kwestie prawne własności intelektualnych - jeśli masz rację to my będziemy mieć problemy. Czemu więc się tym przejmujesz, skoro nie jesteś w żaden sposób związany z projektem?

Masz rację, najprościej wszystko zwalić na niechęć. Czyli rozumiem, mam wypowiadać się w kwestiach prawnych, do których nie posiadam ani uprawnień, ani wiedzy? No dobrze, zapamiętam.

Podsumowując.

Trochę niepotrzebnie wdałam się w dyskusję, mój błąd.

W tym przypadku, tj. zawirowań prawnych wobec legalności umieszczonego na stronie klienta, nie jesteśmy w stanie nic więcej powiedzieć poza tym, co już zostało zamieszczone w regulaminie. Nikt z administracji nie ma wystarczającej wiedzy prawniczej by w sposób jasny i niepodważalny móc odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza w obecnej sytuacji prawnej dot. praw autorskich (która delikatnie ujmując - jest niejasna nawet dla osób zawodowo zajmujących się tymi kwestiami).

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, zastrzeżenia czy dodatkowe pytania - chętnie odpowiem na pw bądź maila (slythia@altaron.pl). Jednakże zastrzegam sobie możliwość zignorowania wiadomości z tak bzdurnymi tezami jak wyżej przedstawiona - tj. że w sposób nielegalny wykorzystujemy silnik firmy CipSoft GmbH, gdyż większej bzdury od dawien dawna nie słyszałam.