Altaron

Witaj w Altaronie!

Znajdujesz się na krawędzi między światem realnym,
a magicznym Altaronem. Zrób krok do przodu i przeżyj
niesamowitą przygodę!

Connect with Facebook

Wróć   Forum Altaron.pl > Altaron.pl > Poradniki > Nieaktualne

Krótka Wiadomość
[2023-05-02 14:55] Wprowadziliśmy kolejne drobne zmiany i poprawki. Przed zalogowaniem się do gry prosimy o pobranie najnowszej wersji klienta. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową listą zmian.

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stare 03-03-13, 16:33   #1
cinkiwonsz
 
Zarejestrowany: Sie 2011
Skąd: Óć
Postów: 545
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do cinkiwonsz
Domyślnie Pozyskiwanie pożywienia

Jako iż jeść każdy musi (nie tylko postaci w grze, my też i dlatego zaleca się w tym celu odejście od czasu do czasu od komputerów), a żywność skądś trzeba brać, postanowiłem o tym napisać.
No dobra, tak naprawdę, to postanowiłem napisać o czymkolwiek, z uwagi na to, że i Wy próbujecie pisać już o wszystkim i często na siłę. Niemniej może jakimś cudem taki "poradnik" się komuś do czegoś przyda mimo, że stworzony jest jako żart.

Do rzeczy więc.

Altaron to świat dość duży i złożony dla osób go zamieszkujących odżywianie jest sprawą bardzo ważną. Zdrowa żywność nie gra tu oczywiście aż tak wielkiej roli, jak w prawdziwym życiu, jednak jedzenie samo w sobie jest potrzebne. Zatem niżej kilka słów o tym, skąd i jak można je pozyskać.
  1. Zbieractwo
    Najprostszym sposobem na zdobycie jedzenia jest najzwyczajniej znalezienie go. Już na samym początku naszej przygody powinny rzucić nam się w oczy krzaczki z jagodami. Nie są one może bardzo pożywne (jagody, bo krzaczki to już w ogóle), za to można je znaleźć w każdym praktycznie lesie i mają bardzo pozytywny wpływ na wzrok. Ponadto zbieranie jagód wymaga sprawnych palców, jest więc to naprawdę świetne ćwiczenie rozwijające zręczność.
    Oprócz jagód prawdziwi zbieracze znajdą także inne przysmaki, lecz odkrycie ich pozostawiam Wam. :)

  2. Myślistwo
    W altarońskich lasach naprawdę roi się od zwierzyny i każdy z Was może zostać łowczym. Polowanie to jeden z szybszych sposobów zebrania więcej, niż wystarczających do przeżycia ilości jedzenia. Wystarczy wziąć w ręce łuk, włócznię, czy inną broń i ruszyć tropem zająca, dzika, czy nawet niedźwiedzia. Do powalenia zwierza można użyć oczywiście broni do walki w zwarciu, a najwięksi myśliwi mogą spróbować użycia gołych pięści!
    Oczywiście leśna zwierzyna to nie wszystko. Prawdziwi smakosze mogą spróbować swoich sił w polowaniach na wiwerny, smoki, czy inne groźne stwory. Świeży smoczy stek - to jest dopiero gratka! Z pewnością ucieszy każde podniebienie.

  3. Rybołówstwo
    Co może być bardziej relaksujące i pożyteczne zarazem niż chwycenie wędki w dłoń i wyruszenie na ryby? Wszystko, co nam potrzebne, to dobra wędka, robaki na przynętę i odrobina wolnego czasu.
    Najszybszym sposobem zdobycia wędki jest oczywiście jej zakup, chociażby od handlarza Antoniego za okrągłe 150 miedziaków.
    Kolejna sprawa - robaki. Tutaj niewielkie zaskoczenie, o dziwo nie ma szans powodzenia próba wykopania ich z ziemi - szpadlem. Bez obaw jednak, zdobycie ich nie powinno stworzyć problemu, gdyż można je znaleźć w ciele naprawdę dużej liczby rodzajów zwierząt. (Odrobaczenie takiej ich liczby jest niestety niemożliwe) Zapewne każdy się z większością z nich spotkał, nie widzę więc potrzeby wypisywania ich wszystkich.
    Warto wspomnieć, że zdobycie przynęty automatycznie łączy się z opisanym wcześniej łowiectwem.
    Ostatnia rzecz - czas - to już indywidualna sprawa każdego z Was. Tak więc drodzy gracze, do karczmy po niezbędne trunki i nad wodę!

  4. Rzeźnictwo / kradzież
    Widzieliście nieraz na pewno zagrody ze zwierzętami. Rolnicy w Altaronie hodują kury, świnie, czy też kozy. Nie jest to zbyt etyczne i nikogo do tego nie zachęcam, ale gdy towarzysz głód naprawdę zajrzy nam w oczy, to można zakraść się do takiej zagrody i własnoręcznie ubić zwierzę.
    Ukraść da się oczywiście nie tylko mięso, ale także zboża, czy pomidory.

  5. Łupy wojenne
    Wiele egzotycznych towarów, które na pewno ucieszą koneserów, znaleźć można przy ciałach powalonych wrogów. Wiadomo, że Krasnoludy upodobały sobie smak pieczarek, a dezerterzy z armii Altaronu, którym bardziej w smak rozboje, niż wojsko, cenią sobie słodkie śliwki, czy pomarańcze.

  6. Kanibalizm
    Kolejny niemoralny uczynek? Zależy, czy traktować to rzeczywiście jak kanibalizm, gdyż nie chodzi o zjadanie ciał ludzi (chyba), a o pozyskiwanie mięsa z ciał... Cyklopów, bądź, co bądź, spokrewnionych z nami. Chociaż możliwe, że mięso znalezione w ich sakwach jest ludzkie, więc ocenę, czy należy je jeść, czy nie, pozostawiam Wam. Ja się mimo wszystko nie skuszę.

  7. Domowe wypieki
    Cóż może być lepszego, niż świeżo wyjęte z pieca, ciepłe pieczywo? Nie będę dokładnie opisywał tego tematu, gdyż niedawno powstał poradnik poświęcony tylko temu zagadnieniu. Z niego dowiecie się skąd wziąć niezbędne produkty, jak mąka, woda, czy mleko oraz co z nimi później zrobić.

  8. Zakupy
    A oto najprostszy i najszybszy sposób pozyskania żywności. Jeśli ktoś nie narzeka na brak środków finansowych, a rozrywki związane z własnoręcznym zdobyciem jedzenia mu nie w smak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by żywność zwyczajnie kupić. I dieta dzięki temu bardziej zróżnicowana i rynek ma się dobrze, tak więc, moi mili, na zakupy!

  9. Eastern Eggs
    Na koniec wspomnę o wyjątkowych smakoszach, którzy swego czasu zjadali... Umagicznione puginały. Niestety, gdy ich producenci się o tym dowiedzieli, zaczęto używać do produkcji twardszych materiałów i obecnie takie praktyki nie mają już miejsca. Także próbujcie różnych rzeczy, a gdy traficie na coś niespotykanego, co jednak da się zjeść, podzielcie się tym z administracją.
    Smacznego!

Ostatni, ukryty powód napisania tego poradnika, czy co to tam jest, co zwyczajna chęć sprawdzenia swoich sił i potrenowanie pisania, co mi się teraz przyda.
Podstawowy powód to oczywiście pokazanie, że można napisać w sumie o wszystkim, ale po co? Absurd. Mam nadzieję, że komukolwiek przyjemnie się to chociaż czytało.
__________________
Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Tym tępym jesteś Ty...

Ostatnio edytowane przez cinkiwonsz ; 03-03-13 o 23:35
cinkiwonsz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 03-03-13, 16:42   #2
Rian
 
Avatar Rian
 
Zarejestrowany: Lis 2012
Postów: 202
Domyślnie

Poradnik fajny, dobrze rozpisany ale:
-cyklopy są spokrewione z ludźmi? WTF
-niepotrzebne rozróżnienie na myślistwo i łupy wojenne (i to i to polega na zabiciu czegoś)
-fajny easter egg
-temat jest po prostu... nie potrafię znaleźć odpowiedniego słowa

I na koniec do administracji: czemu postacie jedzą surowe steki i ryby z łuskami ?
Rian jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 03-03-13, 17:15   #3
cinkiwonsz
 
Zarejestrowany: Sie 2011
Skąd: Óć
Postów: 545
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do cinkiwonsz
Domyślnie

Cytat:
-cyklopy są spokrewione z ludźmi? WTF
Ich budowa wskazuje na większy stopień pokrewieństwa z nimi, niż na przykład z małpami. :)
Cytat:
-niepotrzebne rozróżnienie na myślistwo i łupy wojenne (i to i to polega na zabiciu czegoś)
Technicznie niepotrzebne, ale próbując wcielić się w postać - inaczej się przetrzepuje bandycie sakwy, a inaczej porcjuje warchlaka.
Cytat:
-temat jest po prostu... nie potrafię znaleźć odpowiedniego słowa
Pomogę dobrać. Durny i zbędny. I dokładnie o to chodziło.

edit: Chociaż może nie byłby tak durny ani zbędny, gdyby gracze nie przychodzili tu z Tibii. Wtedy może w czymś by ten opis pomógł, jednak też nie byłby to wtedy ani dobry ani wyczerpujący poradnik. Zrobiłem tu raczej opis zagadnień, niż tutorial. Zauważ, że słowa nie ma np. o tym, jak te ryby łowić.

Cytat:
I na koniec do administracji: czemu postacie jedzą surowe steki i ryby z łuskami ?
Raczej oczywiste. Raz, że tak jest prościej, dwa, że jest to rozwiązanie zapożyczone i tak zostało to zrobione wcześniej.
__________________
Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Tym tępym jesteś Ty...

Ostatnio edytowane przez cinkiwonsz ; 03-03-13 o 17:24
cinkiwonsz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 03-03-13, 17:31   #4
Smile1
 
Avatar Smile1
 
Zarejestrowany: Lis 2011
Postów: 154
Domyślnie

Do poradnikuf go dawaci bo ja nie wiedalem jak sie je.


Dzienki cienkiwonsz

pozdro <333333333
Smile1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 04-03-13, 14:54   #5
Rian
 
Avatar Rian
 
Zarejestrowany: Lis 2012
Postów: 202
Domyślnie

Cytat:
Napisał cinkiwonsz Zobacz post
Ich budowa wskazuje na większy stopień pokrewieństwa z nimi, niż na przykład z małpami. :)
O małpach w Altaronie jeszcze nie słyszałem, chociaż z tego co wiem Altaron sięga dalekoo na wschód. Tam, zza morza przybył abitański najeźdźca. Więc może tam być (za oceanem) jakiś kraj. A i demony, czy inne górskie trolle też mają dwie kończyny górne i dwie kończyny dolne. Nawet palce, nawet głowę. O, i jeszcze oczy też mają. Nawet dwa i w głowie !

Zresztą trudno jest mi mówić o spokrewnieniu ras (a może gatunków) w fantasy, bo większość powstała nie w skutek ewolucji, tylko została stworzona przez bogów (ew. boga jak w np Altaronie).

Cytat:
Napisał cinkiwonsz Zobacz post
Pomogę dobrać. Durny i zbędny. I dokładnie o to chodziło.

Chodziło mi raczej, że :
-nigdy bym nie wpadł na pomysł aby napisać poradnik o zdobywaniu jedzenia
-temat jest z jednej strony durny i n00bowaty, wymyślony "na chama" aby tylko uzyskać status szlachecki (który i tak ci się nie przyda po jesteś doradcą :))
-temat jest jednym z najprostszych (ale nie najoczywistszym) na jaki można napisać poradnik

Wg mnie warto przykleić ten temat, a SS przyznawany autorowi przeznaczyć na ZSSDDKNSNSSACGM (Zbiórkę Statusu Szlacheckiego Dla Dzieci Których Nie Stać Na Status Szlachecki A Chciałyby Go Mieć).
Rian jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 04-03-13, 15:10   #6
cinkiwonsz
 
Zarejestrowany: Sie 2011
Skąd: Óć
Postów: 545
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do cinkiwonsz
Domyślnie

No dobra, niech cyklopi będą stworzeni przez bogów, magię, czy inne pieruństwo. Spójrzmy jednak na nich jak na osoby, a nie zwierzęta dlatego chociażby, że mówią, żyją w społeczności, korzystają z mebli, jakiejś formy odzienia i innych zdobyczy cywilizacji. (choć może trochę prymitywnej) Ja bym ich w takim razie nie jadł.
Wiem, że naciągam, ale nie chce mi się już tego punktu zmieniać. :D
__________________
Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Tym tępym jesteś Ty...
cinkiwonsz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 04-03-13, 15:17   #7
Paoli
 
Avatar Paoli
 
Zarejestrowany: Sty 2013
Postów: 16
Wyślij wiadomość poprzez Gadu Gadu do Paoli
Domyślnie

Cyklopy nie są ludźmi, ale są humanoidami i są rozumne.
Paoli jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 04-03-13, 18:15   #8
Rian
 
Avatar Rian
 
Zarejestrowany: Lis 2012
Postów: 202
Domyślnie

@cinki
Nikt by nie jadł cyklopa, choćby ze względów estetycznych. Co do poziomu życia oraz rozwinięcia ich cywilizacji to owszem, z jakichś mebli korzystają, natomiast ich ubrania to raczej przepaski biodrowe i ew. zbroje (patrz młoty).
Chciałem tylko podać swoją opinię że trudno w fantasy mówić o pokrewieństwie pomiedzy rasami/gatunkami. No chyba, że mówimy o półelfach.

BTW temat chyba zboczył z toru.
Rian jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 04-03-13, 18:25   #9
Tyrond
 
Avatar Tyrond
 
Zarejestrowany: Maj 2011
Postów: 254
Domyślnie

@cinkiwonsz
To jest jakieś trololo czy na poważnie?
Tyrond jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Stare 04-03-13, 19:50   #10
Black Jack
 
Zarejestrowany: Lut 2013
Postów: 36
Domyślnie

Cytat:
Napisał cinkiwonsz Zobacz post
Podstawowy powód to oczywiście pokazanie, że można napisać w sumie o wszystkim, ale po co? Absurd. Mam nadzieję, że komukolwiek przyjemnie się to chociaż czytało.
To chyba wyjaśnia aspekt poważności poradnika.
Black Jack jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:04.


Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin